Čast nam je pozvati Vas na predstavljanje monografije o umjetničkom radu Željka Brguljana koje će se održati u Zagrebu, 27. studenog 2024. godine u prostorijama HKD Napredak Zagreb, Bogovićeva 1 s početkom u 19:00 sati.

Željko Brguljan rođen je u Kotoru, a djetinjstvo je proveo u Prčanju. Duboki bokeljski obiteljski korijeni i djetinjstvo i mladost provedeni u Zalivu formirali su njegovu ljubav i predanost zavičaju, koja se već desetljećima manifestira kroz istraživanje i pisanje o baštinskim temama kao i na prezentiranje kulturno-povijesne baštine Boke Kotorske, a također tome doprinosi i svojim umjetničkim radom budući je u svoja likovna djela ugradio sam duh Boke.

Željko je pohađao osnovnu školu u zavičajnom Prčanju, a srednju školu matematičkog smjera u rodnom Kotoru. Nakon katastrofalnog potresa koji je pogodio Boku te nakon odsluženja vojnog roka, došao je na studij u Zagreb. Diplomirao je na Fakultetu strojarstva i brodogradnje, kao stipendist Končara, radio kraće vrijeme u tvornici na razvoju tehnologije, a potom nakon stečaja tvrtke, na Filozofskom fakultetu položio pedagošku skupinu predmeta i nastavio rad u obrazovanju, kao nastavnik u srednjim školama, tako već preko tri desetljeća.

Paralelno, svoje interese i nekada hobije razvio je do profesionalnog nivoa – kako istraživačko-publicističku tako i umjetničku djelatnost. Iako mu specifični životni put s mnogim teškoćama nije dozvolio da postigne željenu profesiju, on je svoje talente, velikim radom i odricanjem, uspio razviti u slobodno vrijeme – nastavkom svakodnevnog rada poslije posla u školi, a posebno intenzivno tijekom vikenda, praznika i školskih ferija. Nije to nimalo lako i zato iziskuje priznanje tolikom predanom i poštenom radu, a posebno za doprinose zavičaju, bokeljskog zajednici, ali i hrvatskoj i crnogorskoj kulturi.

U okviru stručno-znanstvenog rada, Željko Brguljan objavljuje teme iz mnogih područja, a pretežno iz kulturne baštine. Posebno istražuje maritimno slikarstvo i pomorski ex voto. Pored više od stotinu stručnih i znanstvenih članaka, objavio je oko petnaest knjiga, među kojima: Crkva Blažene Djevice Marije u Prčanju (2008.), Melita Bošnjak (2010., koautor Tonko Maroević), Pomorstvo Boke kotorske na slikama Bazija Ivankovića (2011.), Na granici mora i neba. Zbirka maritimnog slikarstva iz župne crkve Rođenja Blažene Djevice Marije u Prčanju (2015.), Život i djelo Ide Verona (2017), Bokeljske teme (2018.), Zbirka moderne i suvremene umjetnosti svetišta Gospe od Škrpjela na otoku pred Perastom (2019.), Preci svetog Leopolda Bogdana Mandića (2022.), Život Meduse. Likovna svjedočanstva putovanja i stradanja Lloydova parobroda Medusa (2023.). Posebno smo ponosni da je nekoliko Željkovih knjiga objavljeno u suizdavaštvu naše zagrebačke Bratovštine. Ove je godine objavio monografiju Crkva sv. Ivana u sakralnoj baštini Prčanja – temeljno djelo o sakralnoj baštini Prčanja, ali i šira studija o baštini i tradiciji Željkovog zavičajnog mjesta koja je nagrađena zlatnom plaketom Matice hrvatske.

Ovdje prenosimo dio izlaganja Marije Mihaliček sa nedavnog zagrebačkog predstavljanja ove knjige: …Ova i  ostale njegove knjige o Prčanju i Boki potvrđuju da se istina brani  istraživanjem i objavljivanjem baštinskih tema. Pravi je to put da se identitet zavičajnih Hrvata iz Boke obznani temeljem argumenata iz arhivskih vijesti, terenskih istraživanja i literature. Pišući o baštini  autor  svjedoči  kulturne i civilizacijske dosege, tradiciju, duhovnost, odnjegovane na ovom prostoru. Njegov zavičaj: Prčanj i Boka ima u Željku Brguljanu istinskog čuvara duha i tradicije i promotora njihovog povijesnog i kulturnog nasljeđa, a istodobno hrvatska i crnogorska historiografija pouzdanog autora kojega uvažava i hrvatska znanost i crnogorska nauka…

Željko Brguljan je kao stručni suradnik dao doprinos značajnim izdanjima, tako likovnoj monografiji Vjekoslav Parać autora Igora Zidića (2011.), sabranim djelima Viktora Vide u pripremi Branimira Donata (2012.), knjizi Boka kotorska – od kampanela do kampanela, autora Slobodana Prosperova Novaka (2011.) i drugim. Poseban je doprinos dao izdanju Leksikona hrvatskoga iseljeništva i manjina kao stalni suradnik za Hrvate s područja Crne Gore i autor brojnih biografija.

Željko je objavio i nekoliko literarnih radova, niz eseja te knjigu pripovijetki Priče sa Prčanja (2020.) koja nije samo literalno djelo ili niz priča o zanimljivim starosjediocima iz doba autorova djetinjstava, nego i djelo koje čuva kulturno nasljeđe, duhovnu tradiciju i jezik starosjedilačkog hrvatskog naroda u Boki. Željkova knjiga Olujni kompas (2021.) likovno je poetska zbirka gdje se predstavio kao pjesnik, a svoju je likovnu nadarenost, edukaciju i estetiziranu osjetljivost iskoristio da stihove obogati crtežima, skicama i kolažima nadahnutim ambijentom Boke. Osim što su obje knjige nagrađene srebrnim plaketama Matice hrvatske, Olujni kompas je na natječaju Best Book Design from all over the World izabrana među najljepše knjige svijeta izdane 2021. te nakon izlaganja na izložbi Book Art International u Frankfurtu, postala dio fonda Deutsches Buch- und Schriftmuseum u Leipzigu.

Bokeljska mornarica u Zagrebu, u kojoj je Željko u dva mandata obnašao dužnost dopredsjednika za kulturu i do danas i člana Velikog vijeća,  izražava poseban ponos i zahvalnost za Željkov ogroman, nesebičan doprinos radu Bratovštine tijekom tri desetljeća – od sudjelovanja u organizaciji bokeljskih večeri, organizaciji raznih drugih događanja i promocija Bratovštine do izuzetno kvalitetnih i zanimljivih vođenja izleta u Boku, Veneciju, Padovu i drugdje. Pripremio je i postavio tematske izložbe: Boka kotorska u hrvatskom slikarstvu 1998. u Zagrebu i Splitu u suatorstvu s pokojnim akademikom Tonkom Maroevićem, Bokeljska mornarica i njeni kapetani u Zagrebu 2006. s tadašnjim predsjednikom Bratovštine dr. Jozom Gjurovićem i istodobno realizirao veliki projekt Bratovštine – Retrospektivnu izložbu slikara brodova Bazija Ivankovića 2009. U Zagrebu i Dubrovniku u suatorstvu s prof. Nadom Fisković.

Posebno ističemo projekt Bratovštine koji je Željko Brguljan realizirao u koautorstvu s pokojnim profesorom Nikolom Albanežeom: izložbu Iz prošlosti Boke kotorske – Kravata u Bokelja, na kojoj su iznimne fotografije admirala, mornara i bokeljskih građana, nastalih u europskim foto ateljeima 19. i prve polovice 20. stoljeća, a sačuvanim u albumima starih bokeljskih obitelji, izlagane od 2009. do 2014. godine u izložbenim prostorima Padove, Trsta, Tivta, Zagreba, Rijeke i Pule, privukavši pažnju povjesničara, etnologa i ljubitelja kulturne baštine.

Povodom devet desetljeća organiziranog djelovanja Bokelja u Zagrebu 2014. Željko Brguljan je s kustosicom Arijanom Koprčinom iznio sjajnu izložbu Zavjetni darovi bokeljskih pomoraca postavljene u Muzeju za umjetnost i obrt s velikim interesom struke i javnosti.

Pored prezaposlenosti u nastavi, u istraživanju i pisanju, u okviru likovne karijere sudjelovao je i na stotinjak skupnih izložbi, većinom žiriranih i većinom u inozemstvu, tako dvanaest puta u Parizu, a šesnaest puta u američkim gradovima gdje je dobio šest nagrada žirija. Samostalno je izlagao gotovo trideset puta, a s posebnom radošću ovog ljeta u Kotoru, prvi puta u rodnome gradu. Željko Brguljan je član profesionalnih likovnih društava – HDLU-a (Zagreb), ULUPUH-a (Zagreb) i NCS-a (Hudson).

Likovna monografija o njegovu radu, autora pok. Nikole Albanežea, objavljena je 2014. u izdanju Hrvatskog društva likovnih umjetnika, a sada, desetljeće kasnije, sa zadovoljstvom najavljujemo predstavljanje nove knjige o Željkovom umjetničkom radu s kojom će nas upoznati povjesničari umjetnosti, doktori znanost Ivana Mance Cipek i Enes Quien.

Autor fotografije: U župnoj zbirci –Prčanj 2024. Anton Gula Marković