Gradska riva Pine sinoć je bila ispunjena mirisima tradicionalne kuhinje, zvucima dalmatinske glazbe i velikim brojem posjetitelja, koji su uživali u još jednom izdanju Fešte o’ žučenice, jedne od najprepoznatljivijih pučkih i gastronomskih manifestacija u Tivtu.
U organizaciji Organizacije žena Tivat, manifestacija je i ove godine okupila brojne izlagače, goste iz Bok, drugih dijelova Crne Gore i inozemstva, potvrđujući svoj značaj kao događaja koji odavno premašuje lokalne okvire.
Centralno mjesto na bogato postavljenim stolovima zauzela je žućenica, odnosno cikorija – samonikla mediteranska biljka koja je generacijama bila dio ishrane stanovnika Boke i Dalmacije. Posjetitelji su imali priliku degustirati tradicionalne pite, salate i proje, ali i inovativna jela poput pesta, kanelona, rolata, kolača i drugih suvremenih gastronomskih kreacija inspiriranih ovom biljkom.
Manifestaciju je otvorio predsjednik Općine Tivat Željko Komnenović, podsjećajući na njene početke i značaj koji danas ima za lokalnu zajednicu.
„Ono što izdvaja Žućenica fest od svih drugih manifestacija jeste ljubav koju Organizacija žena Tivat i njihovi brojni prijatelji ulažu u njegovo stvaranje. Ovo nije samo gastronomski događaj, već prostor zajedništva, ideja i ljubavi prema svom gradu. Želim da Žućenica fest još dugo traje, a Opština Tivat će uvijek biti uz ovu manifestaciju“, poručio je Komnenović.
Prisutne je pozdravila i predsjednica Organizacije žena Tivat Blaženka Vučurović, jedna od osnivača manifestacije, koja je istakla da je ovogodišnji program počeo prije osam dana edukativnim događajem posvećenim korijenu žućenice i pripremi kafe i kolača od cikorije.
Poseban akcent stavljen je na uključivanje najmlađih sudionika, učenika tivatskih osnovnih i srednjih škola, kao i djece iz predškolske ustanove.
„Najviše nas raduje učešće djece i mladih. U njima vidimo budućnost Žućenica festa i čuvare tradicije koju njegujemo više od dvije decenije“, kazala je Vučurović.
Među ovogodišnjim izlagačima bili su predstavnici brojnih udruženja i organizacija iz Boke i Crne Gore, uključujući Organizaciju žena Risan, Žene Grblja, Kavačku Ala Maku, Kolo srpskih sestara, NVO Harlekin, kao i obrazovne ustanove iz Tivta.
O značaju manifestacije za turističku ponudu grada govorila je i PR menadžerica Turističke organizacije Tivat Tamara Krstović.
„Članice Organizacije žena Tivat pokazale su kako se od jedne skromne biljke može stvoriti događaj koji okuplja stotine ljudi. Posebno raduje činjenica da je gradska riva bila puna posjetilaca i prije zvaničnog početka programa, što potvrđuje koliko je ova manifestacija prepoznata i cijenjena“, istakla je Krstović.
Dvadeset dvije godine nakon prvog okupljanja posvećenog žućenici, Fešta o’ žućenice ostaje mnogo više od gastronomske manifestacije. Ona je mjesto susreta generacija, čuvar lokalne kulinarske baštine i simbol zajedništva, kroz koji tradicionalna mediteranska biljka dobiva nova i suvremena gastronomska izdanja, povezujući prošlost, sadašnjost i budućnost Tivta.











